Incoterms 2020 – EXW, FOB, CIF, DAP

Co to jest INCOTERMS 2020?

Formuły handlowe to ogólnie przyjęte normy, które określają na kim i do którego momentu spoczywa obowiązek opłacenia kosztów transportu jego organizacji oraz ryzyko utraty bądź uszkodzenia towaru.

Dzięki formułom handlowym przedsiębiorcy nie muszą każdorazowo uzgadniać szczegółowych obowiązków wynikających z transakcji.

Istnieje wiele formuł handlowych, jednak najpowszechniej stosowaną jest wykładnia Incoterms.

A więc stosując formuły INCOTERMS mamy sporą szansę, że unikniemy nieporozumień interpretacyjnych pomiędzy sprzedającym, kupującym a także spedytorem.

INCOTERMS są uaktualniane co dziesięć lat. Aktualna interpretacja pochodzi z 2020 roku i zawiera 11 formuł, każda z nich oznaczona jest trzyliterowym skrótem pochodzącym od ich angielskich nazw:

incoterms 2020 EXW, FOB, CIF, DAP

Formuły są uszeregowane w ten sposób, że pierwsza zawiera minimum obowiązków sprzedającego a ostatnia maksimum.

EXW

Jest to jedyna reguła, w której sprzedający nie ma obowiązku przemieszczenia towaru. Jego zadaniem jest jedynie odpowiednie przygotowanie towaru do odbioru w oznaczonym miejscu i czasie (najczęściej jest to magazyn eksportera). Natomiast cała gestia transportowa leży po stronie kupującego, czyli importera. Musi on zorganizować załadunek, ponosi ryzyko utraty i uszkodzenia towaru, musi zorganizować transport przesyłki oraz dopełnić wszystkich formalności celnych. Dodatkowo, kupujący jest narażony na koszty związane z nieodebraniem towaru w ustalonym terminie. Formuła EX WORKS nie jest zbyt popularna. Dlatego, że formalności celne eksportowe dokonywane są w kraju eksportera i to sprzedający ma zazwyczaj lepszy kontakt z lokalnymi instytucjami.

FOB

Załóżmy, że importujemy towar z Chin drogą morską z Szanghaju do Gdańska na regułach FOB. Sprzedający musi ponieść wszystkie koszty  powstałe przed załadunkiem towaru na statek (w tym koszty dostarczenia towaru do portu, formalności celnych oraz operacji portowych w porcie załadunku).

W przypadku formuły FOB obowiązek organizacji transportu spoczywa na nas dopiero po znalezieniu się towaru na wyznaczonym przez nas statku. Od tego momentu przejmujemy również odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie towaru. Musimy opłacić fracht morski, koszty formalności celnych importowych oraz wszystkie koszty związane z przemieszczeniem towaru powstałe od tego momentu.

FOB jest jedną z najpopularniejszych formuł handlowych wykorzystywanych w przypadku importu z chin.

Zapisz się do poniższego newslettera, żeby nie przegapić kolejnych filmów!